СТАТИЯ: "Защита на дървесина" ЗАЩИТА НА ДЪРВЕСИНАТА Дървесината е жив, естествен материал с особена красота, но за съжаление податлив на различни увреждания. Насекомите, които нападат дървесината и техните ларви, причиняват големи щети, независимо дали тя е под формата на живорастящи дървета или дървесни продукти за външна и вътрешна употреба. Най-голяма е опасността при носещи строителни елементи от дървесина, тъй като тяхната подмяна е трудна и скъпоструваща. ОСНОВНИТЕ ВРЕДИТЕЛИ НА ДЪРВЕСИНАТА Природните вредители на дървесината са много. Ултравиолетовите лъчи променят нейния цвят и отслабват адхезията между повърхността u и нанесените защитни филмови покрития. Високата влага води до набъбване, последвано от образуване на пукнатини, освен това улеснява нападението от гъби. Образуват се гнилоти, а якостните показатели на материала намаляват. Дърворазрушаващите насекоми са особено опасни за дървените носещи елементи и причиняват големи беди. ФИЗИКО-МЕХАНИЧНА ЗАЩИТА НА ДЪРВЕСИНАТА И НЕЙНОТО ОБЛАГОРОДЯВАНЕ
Трябва да разграничаваме защитата на дървесните материали от физическо износване и от биологично нападение. Последното изисква проникване на предпазните средства в дълбочина. Покритията, осигуряващи физическа защита, изискват непрекъснато обновяване и поддържане. Те я предп азват и от атмосферните влияния на околната среда. Физико-механичната защита и облагородяването на дървесината включват: - защита от всякакви влияния на атмосферните условия, ултравиолетово излъчване, влага и др. - защита от набъбване и съсъхване - декоративни покрития за облагородяване и защита - защита срещу синевинни гъби и гниене . Домашен сечко (Hylotrupes bajulus) Този вредител нанася най-големи щети в дървените строителни материали. Той е особено опасен и за иглолистните материали дори когато са обработени предварително със защитни средства. Ларвите му образуват ходове, от които изпада фино дървесно брашно. Бръмбари - точилари (Anobium) Неговото присъствие е било усетено най-напред по звука от хората. "Работейки" в дървесината, той издава специфичен шум, наподобяващ тиктакане на часовник. Живее в по-старите дървесни материали, където прокопава ходове във всички посоки. Някои от неговите разновидности се срещат и на открито, в гъбите.
- Импрегниране под налягане
Това е най-добрият начин за защита на дървесината. Предпазните средства се вкарват в дървения материал под налягане, чрез подходящи технически съоръжения на дълбочина няколко сантиметра.
- Импрегниране чрез потапяне
Дървените материали се потапят за няколко часа в защитното средство. Дебелината, на която то прониква, е няколко милиметра.
- Импрегниране чрез нанасяне с четка
Нанесеното по този начин средство за защита прониква слабо в дървения материал. Ако в него се появят пукнатини под влияние на околната среда, те откриват достъп за всякакви вредители. Источник: http://www.mebeli.info/go.idecs?i=7530 |